مراحل پذيره‌نويسي تا ثبت شركت سهامي

1-     نام شركت

2-     هدف از ايجاد شركت؛ كه به چه منظوري شركت تاسيس مي‌گردد.

3-     مركز اصلي در شعبات متعددي كه موردنظر مي‌باشد.

4-     مدت زماني كه شركت تاسيس و منهل مي‌گرددازاختيارات مجمع عمومي مي‌باشد.

5-     هويت كامل و اقامتگاه و شغل موسسين

6-     مشخصات از لحاظ نقدي يا غيرنقدي بودن سرمايه كم و كيف و ... بطور كامل بايد به ثبت برسد.

از طرفي آورده‌هاي غيرنقدي مخصوص اعضايي مي‌باشد كه از ابتدا موسس شركت مي‌باشد. طبق ماده 6 لايحه اصلاح قانون تجارت موسسين حداقل 20% سرمايه را تعهد كرده و لااقل 35% در حسابي به نام شركت در بانك بسپارند. هزينه‌هاي تاسيس شرکت بايد قبل از تقسيم هرگونه سود مستهلك شود. (طبق ماده 236.ل.ا.ق.ت)

سهامي كه توسط افراد خريداري مي‌شود داراي حداقل و حداكثر مي‌باشد و مبالغ بر طبق اساسنامه يا مصوبات مجمع عمومي حداكثر 5 سال پرداخت گردد. تصريح به اين كه اظهارنامه موسسين به انضمام طرح اساسنامه براي مراجعه علاقمندان به مرجع ثبت شركتها تسليم شده است.

لازم به ذكر است در پذيره‌نويسي مرجع ثبت شركتها پس از مطالعه اساسنامه و اظهارنامه و طرح پذيره‌نويسي و تطابق آن با مواد قانوني مجوز انتشار اعلاميه را صادر مي‌نمايد. متقاضيان نيز با خريداري سهام در واقع به صورت ضمني اساسنامه را قبول نموده‌اند و مطابق مقررات اساسنامه با آنها رفتار خواهد شد و پرداخت كليه وجوه هم الزامي نمي‌باشد. ورقه تعهد در دو نسخه يكي براي شركت و نسخه دوم كه حاوي رسيد وجه مهر امضاء به پذيره‌نويس داده مي‌شود. ضمانت اجرايي براي پذيره‌نويسان در صورتي كه بعد از گذشت 6ماه از تاريخ تسليم اظهارنامه به ثبت نرسيده باشد مرجع ثبت بنا به پيشنهاد پذيره‌نويسان گواهينامه حاكي از عدم ثبت وجوه پرداختي خود را از بانك دريافت نمايند.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد