پیشگفتار

با استعانت از درگاه قادر متعال و با توجه به استقبال مردم از خصوصی‌سازی امور اقتصادی و تمایل به فعالیت در قالب شرکت در زمینه‌های صنعتی و تجاری و کشاورزی و آمار رو به تزاید ثبت شرکتهای مصرح در قانون تجارت، اطلاعاتی پیرامون انوع شرکتها تهیه و در اختیار متقاضیان قرار می‌دهیم.

پیچیده بودن مفاد مواد قانونی و عدم بهره جستن از دانش حقوقدانان توسط مؤسسین و هیئت مدیره شرکتها موجب این می‌شود که بعضاً با انجام اعمالی، مشکلات عدیده‌ای برای خود و شرکت بوجود آورند.

با ملاحظه مشکلات سهامداران و اعضای هیئت مدیره شرکتها و با عنایت به مسئولیت مدیران در اداره شرکت که طبعاً به روند توسعه و تولید در کشور بستگی دارد، اقدام به تهیه نمونه صورتجلسات مجامع عمومی انواعی از شرکتها که مقبولیت خاصی در بین آحاد مردم دارند، گردید تا در جهت زدودن مشکلات ثبتی و عدم آگاهی از مواد قانونی اقدام بایسته‌ای معمول گردد.

آمار ثبت شرکت سهامی خاص، نشان می‌دهد این نوع شرکت رتبه اول را در مقایسه با سایر انواع شرکتها دارا می‌باشد. به همین جهت ابتدائاً با استفاده از مواد قانونی، به تعریف شرکت سهامی خاص و مسائل و موضوعات مربوط به آن و راهنمای ثبت و نمونه صورتجلسات مجامع عمومی که برای تغییرات بعدی شرکت لازم می‌باشد و نمونه اساسنامه که با عنایت به مواد قانونی لایحه اصلاحی قانون تجارت و سایر مقررات و قوانین دیگر تهیه شده پرداختیم.

نوع دوم از شرکتهایی که در عرصه تجارت مطرح است شرکت با مسئولیت محدود می‌باشد. شایان ذکر است شرکتهای تضامنی و نسبی مشابهتی با شرکت با مسئولیت محدود دارند. اساسنامه پیشنهادی جهت شرکت تضامنی تهیه شده که می‌تواند جهت شرکت نسبی نیز مورد استفاده قرار گیرد. همچنین نمونه صورتجلسات پیشنهادی که در قسمت شرکت با مسئولیت محدود آورده شده قابل استفاده برای شرکتهای تضامنی و نسبی خواهد بود.

برای شرکت سهامی عام نمونه اساسنامه‌ای تهیه شده و صورتجلسات پیشنهادی تغییرات شرکت که در مبحث شرکت سهامی خاص آورده شده در این بخش نیز قابل بهره‌برداری می‌باشد.

مبحث افزایش سرمایه از موضوعاتی است که اکثر شرکتها با آن دست به گریبانند. برای رفع مشکل، راههای افزایش سرمایه و مواد قانونی و صورتجلسات آن تهیه و پیشنهاد شده است که انشاءالله مورد استفاده قرار گیرد.

امروزه علایم تجارتی نقش بسیار مهمی در دنیای تجارت و صنعت ایفا کرده و مصرف‌کنندگان، کالا و اجناس مختلف را از طریق علامت یا نام آنها مورد شناسایی قرار داده و ابتیاع می‌نمایند. قانونگذار برای حمایت از تولیدکنندگان، علایم تجارتی را که در اداره مالکیت صنعتی به ثبت برسد مورد حمایت قرار داده و سوءاستفاده کنندگان را بنا به تقاضای مالک علامت تجارتی تحت پیگیرد قرار می‌دهد. در راهنمای ثبت علایم تجارتی، ضمن ارائه تعریف راههای قانونی ثبت علامت تجارتی و مسائل و مشکلات مربوط به آن، مورد بررسی قرار گرفته است.

اختراعات موضوع دیگری است که راهنمای ثبت آن در این مجموعه آورده شده است. متأسفانه شناخت جامعه از اختراع و چگونگی ثبت و حمایت قانونی از آن بسیار ضعیف است. در این راهنما تعاریف مختلفی از اختراع ارائه و روشهای ثبت اختراع و چگونگی حمایت قانونگذار و ثبت تغییرات در اختراع یا مالکیت اختراع بیان شده است.

امید است تحقیق ارائه با توجه به نحوه ارائه مطالب بتواند در زمینه امور ثبت شرکتها برای داوطلبان و سایر همکاران راهگشا باشد.

نظرات (0) کلیک ها: 5541

گروه بین‌الملل: نمایش عمومی یکی از قدیمی‌ترین نسخه‌های قرآن که چند ماه پیش در کتابخانه دانشگاه «بیرمنگام» انگلیس کشف شده از امروز، ۱۰ مهرماه، به طور رسمی آغاز ‌می‌شود.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 4086

گروه حوزه‎های علمیه: مفسر قرآن کریم در جلسه درس اخلاق با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در مراسم دانش‎آموختگی دانشجویان دانشگاه علوم دریایی امام خمینی(ره) نوشهر، گفت: بیانات قاطع رهبری بسیار مسرت‎بخش و دل‎گرم‎کننده بود.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 3822

گروه هنر: فیلم محمد رسول الله(ص) مارا صاحب یک فیلم استاندار در اسکار کرده است
 به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، فیلم محمد رسول الله (ص) مارا صاحب یک فیلم استاندار در اسکار کرده است.

ادامه مطلب نظرات (2) کلیک ها: 3977

نظرات اخیر

  • مهمان - آروین محمدی

    این نظر بعنوان تست ارسال شده است . گروه طراحی خلیلان رسانه
  • مهمان - خلیلان رسانه

    با سلام این پیام بعنوان تست ارسال شده است . گروه طراحی خلیلان رسانه
نمایش سایر نظرات
ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 3752

زیر مجموعه ها